WIELKIE PODZIĘKOWANIE DLA AUTORA KSIĄŻKI

Wdzięczny czytelnik:-)

Potęga podświadomości

Valid XHTML 1.0 Strict

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM

POTĘGA PODŚWIADOMOŚCI

Joseph Murphy

Rozdział XIII

Podświadomość a cuda snu

Około ośmiu godzin na dobę, czyli mniej więcej jedną trzecią życia, człowiek spędza we śnie. Prawo to, dotyczące także roślin i zwierząt, wydaje się boskim zrządzeniem - i dużo jest prawdy w słowach: "Tyle daje On i we śnie tym, których miłuje" (Ps 127,2).

Spotykamy często pogląd, że sen służy uzupełnieniu sił wyczerpanych za dnia. Można się z tym zgodzić tylko przy pewnym zastrzeżeniu. Nawet we śnie działają przecież narządy o żywotnym znaczeniu, takie jak płuca czy serce. Ma miejsce trawienie i przemiana spożytego przed zaśnięciem pokarmu. Skóra nadal wyparowuje z ciała wilgoć, rosną włosy i paznokcie u rąk i nóg. Podświadomość nie zna chwili wytchnienia. Jest ciągle w akcji, kierując wszystkimi żywotnymi funkcjami. We śnie proces uzdrowienia przebiega nawet szybciej niż w czasie czuwania, nie zakłóca go bowiem świadome myślenie. A ileż odpowiedzi dostał już człowiek we śnie!

Po co śpimy

Dr John Bigelow, znakomitość w dziedzinie badań nad snem i autor książki "The Mystery of Sleep" ("Tajemnica snu") wydanej w Nowym Jorku (wydawnictwo Harper Brothers) i w Londynie, wykazał, że doznania zmysłowe możliwe są także we śnie. Nerwy wzrokowe, słuchowe i smakowe oraz komórki mózgowe są w pełni czynne. Jego zdaniem człowiek śpi dlatego, że "szlachetniejsza część jego duszy łączy się przez abstrakcję ze swoją wyższą naturą, uczestnicząc tym samym w boskiej mądrości i profetyzmie".

Dalej dr Bigelow stwierdza: "Wyniki badań umocniły mnie w przeświadczeniu, że prawdziwym celem snu nie jest wyzwolenie od trudów dnia. Nie pozostawiły też cienia wątpliwości co do tego, że dla harmonijnego i pełnego rozwoju psychiki żaden aspekt ludzkiego życia nie jest tak niezastąpiony jak właśnie sen, który uwalnia człowieka od wszelkich rozproszeń świata zmysłowego."

Sen rozmową z boskimi siłami

Świadomość ludzka jest przesadnie pochłonięta kłopotami i potrzebami codzienności. Dlatego należy zamykać się przed natłokiem wrażeń zmysłowych i prowadzić ciche rozmowy z nieskończenie mądrą podświadomością. Jeśli ktoś przy tym modli się jeszcze o przewodnictwo, siłę i rozeznanie we wszystkich sprawach, znajdzie wyjście z każdego kłopotu i upora się z codziennymi problemami.

I odwrotnie-modlitwę można też zdefiniować jako rodzaj snu, chodzi tu bowiem o regularne rozmyślanie, które z dala od świata zmysłów i codziennego zamętu otwiera nas na mądrość i siłę podświadomości.

Człowiekowi potrzeba więcej snu

Niewyspanie powoduje pobudliwość, depresje i zmienność nastrojów. Dr George Stevenson z National Association for Mental Health (Towarzystwa Wspierania Zdrowia Umysłowego) powiada: "Można uważać za rzecz dowiedzioną, że do zdrowia potrzeba człowiekowi minimum sześciu godzin snu. Większość ludzi potrzebuje nawet więcej. Łudzi się ten, kto sądzi, że obędzie się mniejszą ilością snu."

Czołowi lekarze zajmujący się badaniem snu odkryli, że zakłócenia snu prowadzą często do załamań nerwowych. Sen uzupełnia rezerwy sił psychicznych, będąc źródłem witalności i radości życia.

Katastrofalne skutki pozbawienia snu

W artykule, który opublikował "Readers Digest", Robert O'Brian opowiada o pewnym eksperymencie:

W ciągu ostatnich trzech lat w waszyngtońskim szpitalu wojskowym i centrum badawczym imienia Waltera Reeda robiono eksperymenty dotyczące snu z ponad stu żołnierzami i cywilami, którzy zgłosili się na ochotnika. Badane osoby przetrzymywano bez snu przez cztery doby. Tysiące testów medycznych utrwalały zmiany w ich zachowaniu i osobowości. Nauka dowiedziała się zaskakujących rzeczy o tajemnicach snu.

Wiemy, że przemęczony mózg potrafi ulec tak przemożnej potrzebie snu, że gotów jest poświęcić wszystko inne. Już po kilku godzinach niewyspania trzy do czterech razy na godzinę zaczęły pojawiać się zaburzenia świadomości zwane "mikrosnem". Podobnie jak w prawdziwym śnie - serce zwalniało bicie, a oczy się zamykały. Ten krótki sen nie trwał nigdy dłużej niż ułamek sekundy; wypełniały go marzenia senne albo nie pozostawiał żadnych wspomnień. Im dłużej badani pozbawieni byli snu, tym częściej i dłużej występowały zaburzenia świadomości, trwające już dwie do trzech sekund. Nawet kierując samolotem w ciężkiej burzy badani nie oparliby się tej przemożnej potrzebie snu. Żaden człowiek nie jest wolny od tej słabości. Być może i ciebie zmógł kiedyś na parę sekund sen za kierownicą.

Również na intelekt i zdolność postrzegania brak snu działał katastrofalnie. Wielu badanych nie było nawet w stanie wykonywać poleceń dawanych im w trakcie pewnych zajęć. Zupełnie bezradni okazywali się w sytuacjach, kiedy po uwzględnieniu różnych czynników mieli wyciągnąć właściwy wniosek i odpowiednio postąpić. Jako kierowcy, na przykład, nie byliby w stanie ocenić prędkości własnej i nadjeżdżającego samochodu oraz rodzaju jezdni tak, by uniknąć zderzenia.

Sen przynosi radę

Pewna młoda osoba pracująca w Los Angeles opowiadała mi kiedyś, że zaproponowano jej dwa razy lepiej płatną posadę w Nowym Jorku. Stojąc wobec wyboru, czy przyjąć tę propozycję czy nie, modliła się przed zaśnięciem następująco: "Moja podświadomość wie, co dla mnie najlepsze. Sprzyja dobru i podszepnie mi właściwą decyzję, która wyjdzie na dobre mnie i wszystkim zainteresowanym. Jestem wdzięczna, ponieważ wiem, że na pewno doczekam słusznej inspiracji."

Powtarzała tę modlitwę, aż zasnęła. Rano jakiś wewnętrzny głos przestrzegł ją z naciskiem, żeby nie jechała do Nowego Jorku. Nie skorzystała zatem z oferty. Wkrótce miało się okazać, jak słusznie postąpiła: parę miesięcy później firma, która chciała ją zatrudnić, ogłosiła upadłość.

Świadomy rozum jest absolutnie zdolny do podjęcia właściwej decyzji na podstawie znanych sobie faktów; podświadomość jednak widzi o wiele głębsze i szersze zależności. Dlatego też jej rady i ostrzeżenia należy - tak jak w opisanym przypadku - brać bardzo poważnie.

Uniknięcie niechybnej katastrofy

Również i z własnego życia nasuwa mi się przykład, jak podświadomość w razie wątpliwości pomaga podjąć właściwą decyzję.

Wiele lat temu, jeszcze przed drugą wojną światową, zaproponowano mi bardzo intratną posadę na Dalekim Wschodzie. Prosiłem podświadomość o radę następującymi słowami: "Przed powszechną mądrością, która spoczywa we mnie, nie ukryje się nic; w zgodzie z boskim porządkiem wskaże mi ona słuszną drogę. Potrafię poznać i zrozumieć daną mi odpowiedź."

Powtarzałem tę prostą modlitwę, aż zasnąłem. We śnie roztoczyła się przede mną nader plastyczna wizja wydarzeń, które miały nastąpić trzy lata później. Ukazał się jeden z moich przyjaciół i powiedział: "Przeczytaj te nagłówki - nie jedź" Rzuciłem okiem na gazetę i przeczytałem wielkimi literami: "Atak Japończyków na Pearl Harbour! Wojna wypowiedziana!"

Prorocze sny, które i ja miewam, są jednym ze sposobów, w jaki porozumiewa się z nami nasz subiektywny umysł. We wspomnianej wyżej wizji podświadomość wcieliła ostrzeżenie w osobę człowieka, do którego miałem zaufanie i szacunek. Innym ludziom z ostrzeżeniem ukazuje się często matka, która odradza im pewne decyzje, podając powody. Podświadomość wybiera też często głos człowieka, którego na jawie darzymy pełnym zaufaniem. Znane są przypadki, że przechodnie, sądząc, iż słyszą ostrzegawczy krzyk bliskiego człowieka, stawali jak wryci i w ten sposób unikali pewnej śmierci, bo z góry coś spadało.

Szef wydziału psychologii na uniwersytecie Duke, dr Rhine, zgromadził bardzo obszerne dowody na to, że wielu ludzi na całym świecie przewiduje przyszłe wydarzenia lub otrzymuje w plastycznych snach ostrzeżenia przed grożącym nieszczęściem, dzięki czemu mogą go uniknąć.

Mój wspomniany wyżej sen ukazał mi z największą jasnością wizję nagłówków "New York Timesa", donoszące o ataku na Pearl Harbour, którego za trzy lata mieli dokonać Japończycy. Po tym ostrzeżeniu nie przyjąłem pracy na Dalekim Wschodzie. Wybuch drugiej wojny światowej dowiódł rzetelności mojego wewnętrznego głosu.

Twoja przyszłość leży w podświadomości

Pamiętaj, że przyszłość - czyli skutek twoich nawyków myślowych - istnieje już obecnie w twoim umyśle, chyba że skuteczną modlitwą odmienisz obrót rzeczy. Analogicznie do tego - przyszłość kraju zawiera się w jego zbiorowej podświadomości. Mój sen, który poprzez nowojorską gazetę zapowiedział mi wybuch drugiej wojny światowej na parę lat przedtem, nie jest bynajmniej czymś aż tak niezwykłym. W umysłach odbywały się już przecież działania wojenne, precyzyjny instrument, który zwiemy "zbiorową podświadomością", kreślił plany ataków. Podobnie i jutrzejszych wydarzeń już dziś domyśla się nasza podświadomość - ludzie o szczególnych zdolnościach potrafią zaś przewidywać nawet wydarzenia z odległej przyszłości.

Nie istnieje niezmienne przeznaczenie. O swoim losie rozstrzygasz sam postawą umysłu. Przyszłemu życiu możesz nadać pożądany kierunek przy pomocy modlitwy naukowej, którą opisywaliśmy już w poprzednich rozdziałach. "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz ".

We śnie zarobił 15 000 dolarów

Trzy albo cztery lata temu jeden z moich studentów przysłał mi korespondencję prasową o człowieku nazwiskiem Ray Hammerstrom, który pracował w walcowni fabryki Jones & Laughlin w Pittsburgu. Zarobił on we śnie piętnaście tysięcy dolarów.

Według autora artykułu zakładowi inżynierowie kilkanaście razy bezskutecznie próbowali naprawić niesprawną zwrotnicę, którą kierowano rozżarzone bloki żelaza do ośmiu zespołów walcowniczych. Hammerstrom zastanawiał się, jak usprawnić to urządzenie, ale i on z początku napotkał trudności nie do przezwyciężenia. Pewnego dnia w trakcie rozmyślań zmorzył go sen; przyśniła mu się przemyślana aż po ostatnie szczegóły konstrukcja zwrotnicy, którą zaraz po przebudzeniu utrwalił na rysunku wykonawczym.

Ta "prorocza drzemka" przyniosła Hammerstromowi czek na piętnaście tysięcy dolarów - największą sumę, jaką to przedsiębiorstwo kiedykolwiek zapłaciło pracownikowi za propozycję ulepszeń.

Jak słynny profesor rozwiązał problem we śnie

Profesor zwyczajny asyriologii na uniwersytecie w Pensylwanii, dr H.V. Helprecht, zrelacjonował nam następujące zdarzenie: "Pewnego sobotniego wieczora znów przerwałem wyczerpujące i daremne odgadywanie rodowodu dwóch małych agatowych fragmentów, które mogły stanowić składnik babilońskiego pierścienia.

Koło północy poszedłem spać i miałem dziwny sen. Rosły kapłan z Nippur, wyglądający na jakieś czterdzieści lat, zaprowadził mnie do świątynnego skarbca - niskiego pomieszczenia bez okien, gdzie na podłodze leżały odłamki agatu i lapislazuli. Odwrócił się do mnie i powiedział: "To, co w swojej książce pokazuje pan osobno na stronach 22 i 26, to nie są części pierścienia, ale kolczyki z posągu bóstwa. Może pan to sprawdzić, łącząc te fragmenty". Zbudziłem się, natychmiast zbadałem te fragmenty i ku wielkiemu zaskoczeniu znalazłem potwierdzenie snu. Problem został rozwiązany."

Oto więc kolejny dowód, że twórcza siła podświadomości ma odpowiedź na każde pytanie.

Jak podświadomość pracowała we śnie dla sławnego pisarza

Robert Louis Stevenson w książce "Across the Plains" poświęca cały rozdział swoim snom. Jego wizje cechowała skrajna plastyczność; co wieczór przed zaśnięciem zwykł wydawać polecenia podświadomości. Przeważnie zlecał jej wymyślanie we śnie fabuły nowych utworów. Kiedy tylko konto bankowe Stevensona wymagało nowego zastrzyku, wydawał podświadomości rozkaz: "Postaraj mi się o dobrą, wciągającą powieść, która będzie się dobrze sprzedawać i da mi dużo pieniędzy". Podświadomość nigdy go nie zawiodła.

Stevenson powiada: "Te małe « krasnoludki » (czyli twórcza siła jego podświadomości) podpowiadają mi żądaną historię po kawałku, jak powieść w odcinkach, trzymając mnie, rzekomego autora, do końca w niepewności". Dodaje: "Tej roboty, którą wykonuję za dnia (czyli na jawie, przy pomocy świadomego rozumu), nie mogę do końca nazwać własną pracą; wiele przemawia za tym, że i w niej maczają palce « krasnoludki »".

Zasypiaj w spokoju i budź się z radością

Jeśli ktoś cierpi na bezsenność, może z dobrym skutkiem stosować poniższą modlitwę. Przed pójściem spać powtarzaj spokojnie i z przejęciem: "Palce u nóg mam rozluźnione, łydki rozluźnione, mięśnie brzucha rozluźnione, serce i płuca rozluźnione, mózg rozluźniony, oczy rozluźnione, twarz rozluźnioną, całe ciało i cały umysł mam rozluźnione. Chętnie przebaczam wszystko wszystkim i z całego serca życzę każdemu harmonii, zdrowia, spokoju i wszystkich dobrodziejstw życia. Jestem w zgodzie ze sobą i ze światem, jestem pogodny i spokojny. Jestem bezpieczny. Ogarnia mnie wielka cisza i wielkie uspokojenie, czuję bowiem bliskość Boga. Moje życzliwe myśli uzdrawiają mnie. Zasypiam w miłości, pełen dobrej woli wobec bliźnich. Przez całą noc zachowam niezmącony spokój, a rano zbudzę się z radością i miłością. Miłość otoczyła mnie ochronnym szańcem. « Zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną » (Ps 23,4). Zasypiam w spokoju i budzę się z radością, bo « w Nim żyję, poruszam się i jestem »".

STRESZCZENIE

 1. Jeśli boisz się, że zaśpisz, podaj podświadomości porę, o jakiej ma cię zbudzić. Ona nie potrzebuje budzika. Tak samo postępuj w każdym kłopocie - podświadomość upora się z wszelkimi problemami.
 2. Twoja podświadomość nigdy nie śpi. Wciąż pracuje dla ciebie. Kieruje wszystkimi żywotnymi funkcjami. Przed snem pojednaj się ze sobą i z ludźmi, a wszystko będzie dobrze.
 3. Śpiąc otrzymasz radę, być może w formie marzenia sennego. Siły uzdrowicielskie też przepływają przez ciebie we śnie, dzięki czemu rano budzisz się odświeżony i odmłodzony.
 4. Jeśli nawet we śnie prześladują cię przykrości i kłopoty dnia, odpręż umysł i pomyśl o mądrości i rozeznaniu, jakie ma twoja podświadomość, zawsze gotowa ci pomóc. Taka myśl ześle ci spokój, siłę i ufność.
 5. Sen ma decydujące znaczenie dla psychicznego spokoju i fizycznego zdrowia. Niewyspanie pociąga za sobą pobudliwość, przygnębienie i zaburzenia równowagi psychicznej. Potrzebujesz ośmiu godzin snu.
 6. Najnowsze badania medyczne dowiodły, że bezsenność bywa często wstępem do załamań nerwowych. Sen jest źródłem radości i siły.
 7. Przemęczony mózg odczuwa tak nieprzepartą potrzebę snu, że poświęci dla niego wszystko inne. Wielu ludzi, którzy zasnęli za kierownicą, może to potwierdzić - jeśli przeżyli.
 8. Niewyspanie prowadzi często do osłabienia pamięci i pogorszenia kondycji fizycznej. Człowiek przemęczony nie jest w stanie jasno myśleć.
 9. Sen niesie radę. Przed zaśnięciem wpajaj sobie, że we wszystkich sprawach będzie tobą kierować twoja podświadoma mądrość. Uważaj wtedy na znak, jaki dostaniesz-być może już po obudzeniu.
 10. Miej do podświadomości pełne zaufanie. Pamiętaj, że ona służy zawsze dobrym siłom. Czasem przemawia do ciebie przez proroczy sen albo wizję. Często w ten sposób podświadomość ostrzega człowieka - czego doświadczył autor tej książki.
 11. Już w twoich zwykłych myślach i uczuciach zawiera się przyszłość. Uwierz mocno i powtarzaj sobie, że we wszystkich sprawach kieruje tobą powszechna mądrość, że zaznasz obficie dobrodziejstw życia i czeka cię szczęśliwa przyszłość. Uwierz w to niezachwianie, jak w sprawdzony fakt. Spodziewaj się zawsze najlepszego, a spotka cię najlepsze.
 12. Jeśli pracujesz twórczo, przemawiaj przed snem do podświadomości, zapewniając ją, że w swojej mądrości i twórczej sile podsunie ci bezbłędne rozwiązania. Kogoś, kto modli się z taką ufnością, spotkają rzeczy niezwykłe.